Čtvrtek, 12. prosince 2024

Posilování lékové soběstačnosti v České republice

Aneta Kárná

PR & CSR Manager

Léková soběstačnost je zásadním tématem pro udržitelnost zdravotní péče a ochranu pacientů v České republice. Proto jako společnost upozorňujeme na urgentní potřebu řešit dlouhodobou závislost na dovozu léčiv a surovin, která činí Českou republiku a celou Evropskou unii zranitelnou vůči geopolitickým a ekonomickým rizikům.

Podle statistik ČAFF je Česká republika silně závislá na dovozu léků a jejich základních složek, takzvaných aktivních farmaceutických ingrediencí (API). Většina těchto surovin pochází z Asie, zejména z Číny a Indie, což znamená, že Česko i celá Evropská unie jsou vystaveny rizikům, pokud by došlo k přerušení těchto dodávek. Dnes se v Evropské unii vyrábí pouze jedna třetina potřebných API, zatímco zbytek stále přichází z Asie. Kvůli tomuto trendu poklesla výroba léčivých látek v Evropě – zatímco v roce 2000 zde vznikalo 66 % léků, dnes je většina přesunuta do asijských zemí.

Podpora výzkumu a vývoje jako klíč k řešení

Jedním z klíčových faktorů pro dosažení vyšší lékové soběstačnosti je podpora výzkumu a vývoje ve farmaceutickém průmyslu. V České republice dosahovaly v letech 2010 až 2020 průměrné roční investice firem do výzkumu a vývoje ve farmaceutickém sektoru částky 60 milionů Kč. To odpovídá 8. nejvyšším výdajům ve zpracovatelském průmyslu v ČR. Ve vztahu k průměru EBITDA zisku během tohoto období dosahovaly tyto výdaje přibližně 0,5 %, což je třetí nejvyšší relativní hodnota mezi zpracovatelskými sektory v Česku.

Oncomed se aktivně zapojuje do aktivit ČAFF v oblasti strategických analýz a tvorby kompetenčních map. Snažíme se spoluvytvářet prostředí pro úspěch nejen v současnosti, ale i v budoucnosti, s cílem posilovat kompetenční základnu v České republice a regionu.

„Systematicky spolupracujeme se Střední průmyslovou školou chemickou (SPŠCH) a jejím přírodovědným lyceem, Vysokým učením technickým (VUT), Masarykovou univerzitou (MUNI) a Farmaceutickou fakultou (FaF), kde na všech kontaktních bodech vnášíme poznatky a požadavky z praxe. Společně s partnery spoluvytváříme platformu LifeSciences 4.0, která vznikla jako další klastr v rámci Regionální hospodářské komory Brno (RHK Brno). Tato platforma se rychle stává respektovaným partnerem pro oblast živých věd jak v regionu, tak v celé České republice,“ objasnil Radek Fialka, obchodní ředitel a člen představenstva oncomed manufacturing.

Překážky na cestě k vyšší soběstačnosti

Rozvoji lékové soběstačnosti v České republice brání několik klíčových překážek. Prvním významným faktorem je závislost na dovozu surovin, přičemž většina aktivních farmaceutických ingrediencí se dováží z Asie. Tento trend je ztížen vyššími cenami energií v Evropě, které negativně ovlivňují místní produkci.

Další překážkou jsou regulatorní systémy, které v Evropě tlačí na ceny léků. Tato situace vede k odlivu výzkumu a vývoje do zahraničí, kde farmaceutické firmy mohou dosahovat vyšších zisků. Výsledkem tohoto tlaku je snižující se dostupnost některých léčiv, zejména v kategoriích, kde je pouze omezený počet dodavatelů.

I když ceny léků jsou zastropovány, průměrný nárůst cen léků nedosahuje míry inflace, což silně ovlivňuje české výrobce léčiv. Doprava se prodloužila, mezikontinentální transfer během pandemie trval třikrát až čtyřikrát déle, a stále se nevrátil na předcovidovou úroveň.

Strategie pro posílení lékové soběstačnosti

Pro zvýšení lékové soběstačnosti v České republice je potřeba několik klíčových opatření. Prvním krokem je úprava maximální výše ceny léků, což by umožnilo výrobcům pokrýt náklady na výrobu a distribuci léčiv, zejména u nejlevnějších léčivých přípravků. Také je nutná úprava výše úhrad ze zdravotního pojištění. Pokud by stát chtěl zachovat výši spoluúčasti pacientů, musel by zvýšit také úhradu od pojišťoven, aby se výše doplatků nezměnila.

Dalším důležitým krokem je zajištění větší soběstačnosti EU, včetně ČR, ve výrobě léků a účinných látek, což vyžaduje evropskou a národní podporu pro rozšiřování kapacit výroby off-patentových léčiv.

Kromě toho je nezbytné zjednodušení procedur pro schvalování dovozu cizojazyčných šarží a registraci léčiv, což by snížilo administrativní zátěž. Zjednodušení procedur pro schvalování léků a jejich změn je rovněž klíčové pro zrychlení procesu a zefektivnění výroby.

Budoucí kroky a závěry

Léková soběstačnost je otázkou národní bezpečnosti a ochrany zdraví našich občanů. Je nutné, abychom jako Evropa začali brát tento problém vážně a podnikli kroky k posílení vlastní výroby léčiv.

Partikulární zájmy každé země bořily společnou snahu EU. Pouze jako jeden velký trh v rámci EU máme šanci hrát roli na globálním hřišti. „Žádná EU země, možná kromě Švýcarska, samostatně není schopná pokrýt svoje potřeby v širokém portfoliu léčivých přípravků pro všechny indikace. Spolupráce v rámci EU je jedinou cestou pro ČR. A spolupráce na globální úrovni, zachovávající domácí inovace, kompetence a kapacity, které jsou schopné kritické léky vykrýt v případě geopolitických či přírodních nestabilit a katastrof, je jedinou cestou pro EU. Protekcionismus a izolacionismus je dlouhodobě slepá cesta,“ dodal Fialka, obchodní ředitel a člen představenstva oncomed manufacturing.

17. 12. 2024 | Novinky

PF 2025

čtěte více
15. 11. 2024 | Články Novinky

Vydali jsme ESG report 2023

S radostí oznamujeme, že jsme úspěšně dokončili a vydali náš ESG report za rok 2023.
čtěte více
30. 10. 2024 | Novinky

Účastnili jsme prestižní konference v USA

Zúčastnili jsme se každoroční odborné konference Universe of Pre-Filled Syringes and Injection Devices, která se konala 22.–23. října 2024 v Phoenixu v Arizoně pod záštitou Parenterální lékové asociace (PDA).
čtěte více